Pride pochody naší komunitě moc neprospívají, tvrdí lesba Anna

Ačkoli je podle sedmadvacetileté Anny společnost už lépe informovaná o homosexualitě, i ona se setkala s negativními reakcemi. Annu například zaráží, že jí i ateisté říkají, že je homosexualita proti Bohu. Ona sama je přitom věřící. Dobré světlo na LGBT komunitu podle ní nehází ani takzvané pride průvody, tedy pochody hrdosti.

Myslíte si, že lidé v ČR jsou už otázce homosexuality dost otevření?
S informovaností veřejnosti klesá špatný náhled na naši komunitu. Je ale třeba pravda, že pride pochody a podobné akce nám zrovna dvakrát neprospívají. Na rozdíl od Ameriky, kde to berou jako velký karneval, v České republice na to pohlíží jako na průvod mentálně vyšinutých bláznů, kteří nejsou schopní standardního života a pobíhají po ulici v latexových oblečcích. Myslím si, že máme ještě spoustu let před sebou, kdy na tomhle názoru veřejnosti budeme muset pracovat.

Vy na sobě tedy pociťujete nějaké předsudky?
Já sama jsem se s nějakou diskriminací nebo předsudky setkala jenom málokdy. Co se ale týče předsudků obecně, tak samozřejmě je jasné, že naše komunita, teď hovořme jenom o lesbách, je v tomhle ohledu předsudků plná. Je to třeba o tom, jestli ve vztahu musí jedna z holek nutně hrát kluka či jestli v rodičovství musí jedna z nich zastávat roli otce. Mnoho obyvatel ČR se hlásí k ateismu a přesto i od nich slyším, že to vlastně není přirozené, že je to proti Bohu a přitom já sama coby věřící nemám s touto otázkou vůbec žádný problém.

Řekla jste, že jste se sama, ač málokdy, setkala s diskriminací. V jakém ohledu?
V poslední době se nejčastěji potýkám se dvěma problémy a to je registrované partnerství a početí, popřípadě osvojení dítěte. Co se týče registrovaného partnerství, tak sama mám v tomhle ohledu už zkušenost, protože jsem jednou registrovaná byla. Registrované partnerství jako takové není dostatečně právně podložené, chybí tam spousta aspektů, které bychom třeba v rámci partnerství chtěli. Jsme tím označkováni a cejchováni v občanských průkazech, a když pak přijde člověk třeba do zdravotnického zařízení nebo na úřad a tam musí průkaz předložit, tak hned tomu dotyčnému dá najevo, že je registrován. Nějaké osobní soukromí v ten okamžik neexistuje a myslím si, že kdyby tam bylo možno třeba napsat manželství, že by to bylo daleko praktičtější.

Zmínila jste se o dětech. Jaká práva máte v současné době v tomhle ohledu jako lesba?
Co se týče osvojení dítěte a početí, tak v současné chvíli jako lesby nemáme vůbec žádnou možnost počít dítě nějakou legální cestou, pokud samozřejmě nepřistoupíme na pohlavní styk s mužem. V současné chvíli je jediná varianta, a to asistovaná reprodukce. Bohužel v dnešní době, kdy zákony nejsou dostatečně podchycené na to, aby mohly touto cestou počít třeba i single ženy nebo ženy, které jsou v registrovaném partnerství, tak se v tomhle ohledu cítím poměrně dost diskriminována.

Zažila jste někdy nějakou vyloženě negativní reakcí na svou orientaci?
Stalo se mi pouze jednou, že jsem se s něčím podobným setkala, a to bylo v metru, když jsem se vedla s přítelkyní za ruku. Proti nám šla taková postarší dáma a plivla nám pod nohy s tím, že „jsme hnusný lesby“. Jinak ve své podstatě nemám negativní zkušenosti, jen párkrát to dotyčný prostě nepřijal nijak dobře. Špatně to vzala třeba jedna moje kolegyně v práci a velmi nelibě nesla, že bychom měly spolupracovat. Nakonec jsme si ale promluvily, vysvětlila jsem jí, že jako lesba automaticky nebalím každou holku na ulici a že nemusí mít obavy, že o ni nejevím žádný zájem. To prostředí se pak trošičku uklidnilo.

A co váš názor na LGBT komunitu? Jaký máte vůči ní postoj?
Nemám ráda extrémy, nemám ráda tuhle demonstraci toho „já jsem lesba a vy se z toho všichni podělejte“. Stejně mi ale vadí třeba pár kluk a holka, kteří se na tramvajové zastávce zuřivě líbají. Takže jak vnímám naši komunitu? Většinu dobře, protože máme společně dobré vztahy, snažíme se si nějakým způsobem pomáhat mezi sebou, pomáhat těm, kteří teprve teď prozřeli a zjistili, že skutečně jsou třeba na holky či na kluky. V současné chvíli si ale myslím, že máme před sebou ještě obrovské množství kroků.

Posted in LGBT and tagged , , , , .