Kde se vlastně předsudky berou? Podle nás je to kombinace více příčin:
- Ještě docela nedávno (tak asi před 12 tisíci lety) jsme žili v tlupách o počtu do 100 lidí, kde jsme znali všechny. Náš mozek si zatím úplně nezvykl interagovat denně s větším počtem jedinců, proto potřebuje zjednodušení. A to předsudky, stereotypy a nálepky nabízejí.
- Mnoho předsudků a představ o lidech přebíráme od rodičů, od kamarádů, významným zdrojem předsudků vůči jednotlivcům jsou klasické drby.
- Ale také média a celospolečenská témata s sebou přinášejí předsudky, rádi s nimi operují i politici.
- Naše konkrétní zkušenosti a zážitky s někým konkrétním se také mohou převtělit do předsudků. Někdo jiný nám později i podvědomě připomene náš minulý zážitek, mozek vytáhne minulou zkušenost a s novým člověkem jednáme na základě zkušenosti s tím předchozím.
- Nálepky, stereotypy a předsudky typicky zjednodušuje svět a dělí ho na „MY“ a „ONI“. „MY“ jsme obvykle ti hodní, správní, pracovití, „ONI“ jsou ti zlí, neslušní, líní… Někomu tenhle typ uvažování pomáhá zvýšit nízké sebehodnocení. Rozhodně je to příjemnější a snazší způsob myšlení, než kritický pohled i na sebe a snaha chápat věci kolem nás z mnoha úhlů pohledu.
Příčin je určitě mnohem víc, pokud Vás nějaká napadne, připište nám jí do komentářů.