Mám špatnou zkušenost s opilými lidmi, pod vlivem mě uhodil bývalý přítel, říká abstinentka

Dvaadvacetiletá Jana už několik let nepije a podle jejích slov jí to vůbec nechybí. I přesto se setkává s nepochopením u ostatních lidí, pro které je alkohol úplně běžnou součástí života.

Dříve jste alkohol pila. Co se změnilo, že jste přestala?
Ano, dříve to tak bylo. Pocházím z Moravy, takže když to přeženu, dá se říci, že víno a slivovici tam zná člověk odmalička. Když mi bylo přibližně 16 let a všichni okolo mě pili, řekla jsem si, že to taky zkusím. Bohužel nebo bohudík jsem ale nepoznala nic, co by mi zachutnalo, a tak je to jako s kterýmkoli jídlem: když vám nechutná, nejíte ho. A pak mám taky s alkoholem špatné zkušenosti.

Jaké?
Lidé s hladinkou v krvi se chovají jinak než obvykle, to je asi tak nějak známo. Bohužel mám za sebou několik zkušeností s opilými lidmi, kteří se nechovají zrovna hezky. Najednou vyčítají, útočí, jsou agresivní a další den si nic nepamatují a šrámy na duši zůstanou jen tomu, kdo nepil. Zažila jsem to bohužel i ve svém nejbližším okolí – můj bývalý přítel mě v opilosti uhodil. Samozřejmě čím blíž mi ten člověk je, tím hůř, protože když vás někdo zná, dokáže ublížit více než třeba neznámý opilý člověk někde na zastávce.

Setkala jste se někdy s nějakou špatnou reakcí, nebo lidé neřeší to, že nepijete?
Nepít alkohol není úplně běžné. Pokud člověka neomlouvají zdravotní důvody nebo třeba těhotenství, není vlastně podle většinové společnosti důvod nepít. Když tedy řeknu, že pivo nechci, víno si nedám a vodku ať si vypijí ostatní, všichni se diví. „Ty jsi abstinent? Jako vážně? A proč?“ slýchám. Typické otázky, se kterými se setkávám úplně běžně. Poté, co řeknu, že mi alkohol nechutná, se mnoho lidí pokouší nadhodit celý seznam toho, co jsem určitě nepila a že to by mi určitě chutnalo. Postupně jim řeknu, že mnoho z těch nápojů znám a že mě nic nepřesvědčí, jsem najednou za divnou a nudnou. Nemám ráda, když se lidé vzájemně do něčeho nutí.

Jak řešíte například společenské události či přípitky na oslavách?
Prostě nepiju. Dám si vodu, džus či nějaké jiné nealko. Zaráží mě, že když má někdo třeba narozeniny či nějakou jinou oslavu, má nutkání mi ten alkohol nutit. „Mám narozeniny, tak se napij.“ Mě by nenapadlo říct třeba vegetariánovi: „Mám narozeniny, tak si ten steak dej.“ Přijde mi to neohleduplné a netolerantní. Já ostatním neříkám, ať nepijí, tak ať mi oni také nevnucují svůj postoj.

Posted in Abstinenti and tagged , , .