Když byla populární reklama na bobíka, lidé si ze mě utahovali, tvrdí Vietnamka

Narodila se v Česku a zdejším jazykem hovoří perfektně. Kvůli svému vietnamskému původu se ale Marianna (24) s předsudky setkává, v době popularity reklamy s bobíkem se podle ní hodně řešilo, zda Asiaté jedí psy. Ona sama přitom teď jednoho chová jako domácího mazlíčka.

Cítíte ve společnosti předsudek, že Vietnamci jedí psy?
Dříve si ze mě lidé občas dělali srandu, když byla reklama na bobíka od webu centrum.cz. V ní přinesla paní do restaurace pejska, ať se jí o něj postarají, a kuchař jí ho poté přinesl na talíři. Tehdy se hodně řešilo, že Asiaté jedí psy a kočky, tak si ze mě lidé utahovali. Někteří si dělali tak velkou srandu, až mi to bylo nepříjemné. Přitom jsem nikdy psa nejedla. Jediné, co jsem ochutnala a lidem to přijde divné, bylo kachní vajíčko s kachnou uvnitř. Dnes bych to už nedokázala sníst, dříve mi to nedělalo problém. Ale nyní vůči sobě žádné předsudky ze strany ostatních necítím.

Ani při hledání práce?
Je pravda, že sehnat zaměstnání je kvůli mému původu těžší. Nicméně dříve to bylo mnohem horší nežli teď. Nyní už je společnost více multikulturní. Ale dříve mě nechtěli nikam vzít, jen do Starbucks mě přijali. Zdůvodňovali mi to tak, že by můj původ mohl dělat v kolektivu problémy.
Vy jste se ale už narodila v Česku. Připadáte si jako Češka nebo Vietnamka?
To je dost těžké takhle říct. Ale všude říkám, že jsem Vietnamka, s tím, že jsem se narodila tady. Patřím do vietnamské komunity, ale nedokázala bych ve Vietnamu žít, jelikož je to tam úplně jiné. Jsem více zvyklá na evropskou kulturu.
Co by si měli uvědomovat lidé, kteří předsudků podléhají?
Měli by si určitě vžít do té situace, kdyby oni byli třeba v Asii a lidé by se jim smáli, tak jaké by to bylo pro ně. Měli by se nejspíš zamyslet sami nad sebou, než soudit ostatní lidi. A jelikož je každý jiný, tak nesoudit člověka podle toho jak vypadá, ale jaký je.
Jsou podle vás nějaké předsudky vůči Vietnamcům opodstatněné?
Určitě jsou někteří, u nichž je pravda, že jedí psy. Věřím, že tací jsou. Vždy to asi bude a vždy to bylo, jen se o tom dříve více nemluvilo. Myslím si, že Asiaté se celosvětově rychle dokáží dostat do komunity, kde žijí, snaží se přizpůsobit. Ale to co člověk jí je hodně o zvyku, oblíbeného jídla se dá těžko vzdát. Na druhou stranu, když Evropané přijedou do Asie, tak jim také nebudeme říkat, aby nejedli těstoviny, protože u nás se to nedělá, my jíme rýži.

Posted in Vietnamci and tagged , , .